Katagoria: Genetyczne wieści, opublikowano 5 lat temu.

Tajemnice rodu Denisowian


 

Potrafimy coraz lepiej odkrywać tajemnice, które skrywa DNA. Zarówno prehistoryczne, jak i współczesne. O możliwościach genetyki i fascynujących odkryciach w 2012 roku opowiada prof. Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego.

„W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy udało nam się odkryć nowy gatunek człowieka. Zrobili to genetycy, którzy najpierw wyodrębnili nowy gatunek na podstawie fragmentów DNA, a następnie odtworzyli cały genom Denisowianki, kobiety (o ile tak można powiedzieć), a właściwie krewniaczki ludzi i … neandertalczyków, która żyła około 80 tysięcy lat temu na Syberii.

Denisowianie krzyżowali się z ludźmi i ich geny przetrwały do dziś. Co ciekawe, wcale nie na Syberii, gdzie żyli sami Denisowianie. – Najbliżej spokrewnieni są z nimi Aborygeni w Australii” – mówił w „Wieczorze Odkrywców” prof. Jerzy Duszyński.

Źródło
 

Klucz do DNA

Klucz do DNA

Odczytujemy jedynie fragmenty kodu, bardziej domyślając się – niż wiedząc, co jest pomiędzy poznanymi słowami. Brakuje nam klucza do zrozumienia języka DNA. Kiedy go znajdziemy, będziemy mogli odczytywać wiadomości, jakie mają dla nas geny.

Książka do kupienia w księgarni autorskiej

 

Podobne wpisy


Licznik: 522


 
Share This