Katagoria: Genetyczne wieści, opublikowano 5 lat temu.

Genetyczny tranzystor


 

Uczeni z prestiżowego amerykańskiego uniwersytetu Stanford University stworzyli genetyczną wersję tranzystora.  Artykuł opisujący zastosowaną do jego stworzenia genetyczną logikę, opublikowano ostatnio w czasopiśmie Science.

Biologiczne urządzenie zostało nazwane „transkryptorem” wg. nazwy syntezy cząsteczek RNA na podstawie DNA.  Z kilku takich urządzeń naukowców udało się stworzyć zestaw prymitywnych bramek logicznych z operatorami logicznymi jak AND, OR, i innymi. Transkrypcja następuje w komórkach za pomocą enzymów polimerazy DNA zależnej od RNA.  Mechanizm sterowania jest analogiczny do napięcia bramki w polu tranzystora a jego cechą jest zdolność do zmiany orientacji czy zakończenia transkrypcji.

W przyszłości ta technologia może pozwolić na budowę nowych biologicznych urządzeń lub wręcz genetycznych komputerów.  Jest to możliwe, ponieważ naukowcy byli w stanie stworzyć genetyczny przełącznik oraz wpłynąć na sposób, w jaki DNA koduje wiadomości w obiektach biologicznych.

Źródło
 

Klucz do DNA

Klucz do DNA

Odczytujemy jedynie fragmenty kodu, bardziej domyślając się – niż wiedząc, co jest pomiędzy poznanymi słowami. Brakuje nam klucza do zrozumienia języka DNA. Kiedy go znajdziemy, będziemy mogli odczytywać wiadomości, jakie mają dla nas geny.

Książka do kupienia w księgarni autorskiej

 

Podobne wpisy


Słowa kluczowe: ,

Licznik: 581


 
Share This