Katagoria: Genetyczne wieści, opublikowano 5 lat temu.

Backup danych w DNA


 

Naukowcy z Europejskiego instytutu Bioinformatycznego (EMBL-EBI) opracowali technikę przechowywania danych komputerowych w DNA.

 

Nową metodę zapisu danych opisuje najnowszy numer magazynu „Nature”.

– Wiedzieliśmy już, że DNA to bardzo odporny nośnik informacji, bo potrafimy przecież wydobyć je i odczytać z kości mamutów, które liczą sobie dziesiątki tysięcy lat – wyjaśnia dr Nick Goldman z EMBL-EBI. – Ten materiał ma też niezwykłe małe rozmiary, dużą gęstość zapisu i nie wymaga zasilania, więc przesyłanie go i przechowywanie jest łatwe.

Naukowcy tak zdefiniowali swój kod zapisu danych, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo spotykanych dotychczas błędów, a problem z fragmentacją zapisu rozwiązali z użyciem odpowiedniego indeksowania poszczególnych porcji.

W ramach testów zakodowali w ten sposób plik mp3 ze słynnym przemówieniem Martina Luthera Kinga „I Have a Dream”, zdjęcie swojego laboratorium w formacie JPEG, plik pdf ze słynnym artykułem Watsona i Cricka na temat odkrycia struktury DNA , plik txt zawierający wszystkie sonety Szekspira i na koniec – plik opisujący sam kod. Łącznie testowy zapis obejmował 739 kilobajtów. Pobrali pliki z sieci i zamknęli w małej porcji pyłku, jakim jest syntetyczne DNA. A następnie odczytali zawartość ze stuprocentową dokładnością.

Źródło
 

Klucz do DNA

Klucz do DNA

Odczytujemy jedynie fragmenty kodu, bardziej domyślając się – niż wiedząc, co jest pomiędzy poznanymi słowami. Brakuje nam klucza do zrozumienia języka DNA. Kiedy go znajdziemy, będziemy mogli odczytywać wiadomości, jakie mają dla nas geny.

Książka do kupienia w księgarni autorskiej

 

Podobne wpisy


Licznik: 303


 
Share This